Starostlivosť o vonkajšie žalúzie

Návod na starostlivosť a údržbu vonkajších žalúzií CLIMAX, nie len v zime

Vážení zákazníci,

to, že vonkajšie žalúzie sú nie len funkčným, ale aj elegantným doplnkom našich domovov je už známa vec. A že majú jedny z najlepších vlastností, ako je regulácia svetla, ochrana našich domovov pred prehrievaním a v zime aj pred únikom tepla je taktiež už známe. Aby sme si ale ich pozitívne vlastnosti udržali čo najdlhšie, je potrebné žalúziám venovať starostlivosť nie len v lete, ale aj v zime. 

V zimných mesiacoch hrozí žalúziám predovšetkým primrznutie, námraza alebo zasneženie. Pred ich použitím je preto dôležité skontrolovať, či nie sú primrznuté lamely vo vodiacich lištách alebo k parapetu. Pokiaľ by tomu tak bolo, musíme námrazu opatrne odstrániť. Kedy sme tak neučinili, hrozilo by poškodenie jednotlivých lamiel, poprípade celej žalúzie. Najlepšie je preto so žalúziami pri námraze nemanipulovať. Nechať ich v polohe v akej sú a znovu ich používať aj námraza povolí.

Nerešpektovaním pokynov môže byť na žalúzií poškodený motor a jeho oprava nie je braná ako reklamácia.

Na čistotu vystačia bežne dostupné čistiace prostriedky

Dvakrát ročne je vhodné zbaviť žalúzie drobných nečistôt ako sú hmyz, peľ, listy a podobne. K čisteniu žalúzií môžeme použiť záhradnú hadicu alebo parný čistič. Pozor na stekajúcu vodu! Pokiaľ by bola veľmi špinavá, mohla by znečistiť fasádu. Na čistenie využijeme bežné prostriedky, ktoré v domácnosti máme: mydlo, jar a teplú vodu maximálne do 40 stupňov. Úplne sa vyhneme chemickým prostriedkom ako sú riedidlá, rozpúšťadlá alebo iné abrazívne čistiace prostriedky.

Postup čistenia

Žalúzie sklopíme do zvislej polohy a opláchneme vodou. Vezmeme si hubku alebo handru a každú lamelu zvlášť utrieme. Postupujeme jedným ťahom a v jendom smere, aby sme špinu po žalúzií neroznášali. Pokiaľ je žalúzia viac znečistená, jarovú vodu si dáme do rozprašovača a mokré žalúzie postriekame a necháme chvíľku pôsobiť. Roztok by ale na žalúziach nemal zaschnúť. Potom lamely ručne dočistíme. Po očistení lamiel rovnakým spôsobom umyjeme vodiace lišty. Vodou nakoniec spláchneme zo žalúzií všetky nečistoty a necháme uschnúť.

Okrem umývanie je tiež potrebné vykonať bežnú kontrol technického stavu a funkčnosti žalúzií. Či idú rovnomerne vyťahovať a sťahovať, či nie sú opotrebované pásky a vodiace lišty a v neposlednom rade je potrebné skontrolovať hlučnosť chodu. V prípade potreby je nutné kontaktovať technika.

Pri dodržiavaní nasledovných pokynov Vám budú žalúzie slúžiť dlhé roky a vyhnete sa tak zbytočným starostiam.

Článok zo stránky nášho dodávateľa a výrobcu tieniacej techniky: https://www.servisclimax.sk/dil-c-5–udrzba-venkovnich-zaluzii-nejen-v-zime-sk